Umyvadlo a vana na baterky – tipy a rady

14.10.2015 Články 2007-15

Vodovodní baterie vždy vybírejte tak, aby ladily k výrobkům sanitární keramiky. Doporučujeme přitom umyvadlo a vanu, protože vám nejlépe napoví, jaký design, tvar a provedení baterie volit, aby vyhovovaly stylu vaší koupelny. Pokud nejste zrovna studovaní architekti ani nadšení fanoušci designu, dodržujte přitom jednoduché pravidlo své k svému – hranatá baterie ke geometricky vyhraněnému umyvadlu a kulatá zase k oblému.

V první řadě je třeba odpovědět na základní otázku, zda už máte umyvadlo a vanu, které doplní nové baterie anebo je nemáte, třeba protože právě stavíte novou koupelnu. Základní otázka se snaží vypátrat rozsáhlost přestavby a tím i možnosti použití vodovodních baterií.

Pouze tam, kde plánujeme větší úpravy, můžeme využít celého spektra nabídky včetně kategorie podomítkových baterií a modulů, které předpokládají zásahy do zdi. Menší rekonstrukce bez zásahů do zdi nás naopak odkazují výlučně do oddělení nadomítkových baterií a modulů. Kvalita baterií tím nijak neutrpí. V obou případech je totiž možné vyměnit klíčovou součást baterií tzv. kartuš.


Dovnitř i zvnějšku

Zaklínadlem kvality vodovodních baterií je kartuš, která má na starosti směšování teplé a studené vody. Kartuše se nejčastěji nabízejí v plastovém nebo keramickém provedení. Keramická kartuš zajistí funkčnost, pohodlné užívání a dlouhou životnost baterie mnohem lépe než méně kvalitní plast. Všechny baterie v naší nabídce proto obsahují vysoce kvalitní keramické kartuše o optimálním průměru 35 mm nebo nebo větším.

Kartuše podomítkových baterií Perfecto design se dají snadno vyměnit i bez zásahu do zdi.


Je vaše umyvadlo otevřené změně?

V obrovské nabídce vodovodních baterií se v dnešní době těžko vyzná i znalec. Pár jednoduchých tipů a triků vám orientaci usnadní. V první řadě se podívejte na design svého umyvadla. Pokud má umyvadlo otvor nebo otvory, umístí se jednotlivé prvky baterie přímo na umyvadlo. Pokud otvory chybí, můžete si je nechat vytvořit pomocí vodního paprsku nebo jednoduše vybírat v kategoriích podomítková nebo nadomítková baterie podle toho, jestli plánujete nebo neplánujete zásah do zdi. Samostatnou kapitolu tvoří umyvadlo na desku. Představuje třetí možnost umístění vodovodní baterie bezprostředně vedle umyvadla na odkládací desku.

Podobně postupujte při výběru baterie do vany, k bidetu, do sprchy, ale také do kuchyně. Držet se tvarové logiky sanitární keramiky a řídit se přitom obyčejnými přírodními zákony se opravdu vyplatí. Jinak by se vám mohlo stát, že si objednáte baterii k umyvadlu na desku, zapomenete na pravidlo o nutném dosahu hubice a dostatečné výšce baterie a po zbytek života se na oba výrobky budete moci tak akorát dívat.


Nezkrotný živel

Jednou puštěnou vodu už nic nezastaví. Nezapomeňte proto vše několikrát přeměřit a zkontrolovat. V první řade si pohlídejte, jestli hubice podomítkové, nadomítkové nebo vysoké stojánkové baterie spolehlivě dosáhne do umyvadla nebo vany. Vytírat koupelnu pokaždé a po každém se jistě nikomu nechce.

Dopředu přemýšlejte i nad umístěním ovládání pokud není přímo součástí baterie. K čemu vám například bude kohoutek, který pouští vodu o půl metru dál? Ovládání se musí nacházet v blízkosti zdroje vody nebo být snadno k nalezení.


Pravidelné mytí nebo mytí podle pravidel?

Vanové baterie zaznamenaly v poslední době trend tzv. okrajového systému. Baterii umístíte na okraj vany a některé prvky, jako například hadice od ruční spršky, se do ní přímo zapustí. Elegantní a praktický způsob může při nešikovném umístění zvýšit riziko poranění. Ať už volíte do vany podomítkový, nadomítkový nebo okrajový systém, dbejte na to, aby vám ani členům vaší domácnosti při koupání nepřekážel. Většina z nás se přece myje denně.

Pravidla je třeba dodržet i při plánování sprchy nebo sprchového koutu. Ruční spršku doporučujeme odkládat do úchytky na výškově nastavitelné tyči. Většina hadic se zapojuje přímo na tělo baterie. Pokud žijí ve vaší domácnosti samí basketbalisté a modelky, znovu zkontrolujte, jestli hadice zapojená k vanové a sprchové baterii stačí výškově všem postavám. Skoro vám takový úkol závidíme ... Hadice v naší nabídce mají standardně 150 cm, takže by měly svou funkci spolehlivě plnit.

Zákon o hadicích platí dvojnásob u podomítkových modulů, kdy je rozmístění jednotlivých prvků více méně na vás. S instalací ruční spršky vám však v tomto případě poradí zkušený odborník, kterému jste přestavbu koupelny svěřili.

Řada z vás si může lámat hlavu se sprchovou hlavicí. Tenhle oříšek jde překvapivě snadno rozlousknout tím, že si objasníme její roli. Lidé se domnívají, že velké sprchové hlavice se hodí k základní hygieně ve smyslu namydlit a smýt. K tomu je však přímo určená ruční sprška. Proto s ní můžeme snadno manipulovat a proto má vždy nabízet potřebný výkon i na smytí šamponu z vlasů nebo přímo možnost přepnutí ze silnějšího tryskového proudu na jemnější spršku.

Velké sprchové hlavice mají sloužit výhradně k odpočinku a relaxaci, případně poskytovat kompletní hydromasáž při zapojení masážních trysek. Výrobci i samotní majitelé koupelen přicházejí v posledních letech na chuť myšlence poctivých lázní, které vycházejí právě od pořádné sprchové hlavice, nejlépe s dešťovou simulací.

Do koupelny chodíme každý den několikrát. Pokud jsme při přestavbě nebo celkové rekonstrukci dodrželi několik základních pravidel, odměnou vám bude každá příští pravidelná návštěva vaší nové koupelny.


Dáte si raději páku nebo kohoutek?

Úvahy nad vaší budoucí koupelnou nás dovedly až k otázce jak, respektive čím chcete vodu v domácnosti ovládat. Nejširší možnosti výběru se nabízejí u pákového ovládání. Páku zvládne každý a k ovládání intenzity i teploty vody bohatě stačí jedna ruka.

Proti příznivcům páky stojí ve věčném protikladu zavilí zastánci kohoutků. Vzájemné pochopení pro sebe projevují asi tak, jako finalistky populární soutěže Amerika hledá topmodelku. Každé z ovládání se pokládá za královnu vodní říše a každé k tomu má své důvody.

Kohoutky tu byly první a dodnes ctí svaté právo teplé i studené vody na samostatnou existenci. Všem, kteří poukazují na vyšší spotřebu vody při ladění optimální teploty zastánci kohoutků vzkazují, že u pákového ovládání zase není nejmenší šance regulovat míru průtoku a tím i spotřebu teplé vody, která je mnohem dražší. Příznivci páky přirozeně opáčí, že dvě ruce na jednu vodu je prostě moc ... Do podobných úvah nemá cenu se pouštět, nechme je raději na nějaký diskusní server a proberme místo toho, jaké další možnosti současný trh nabízí.

Milovníci PC her se jistě zaradovali nad joystickovým ovládáním, novinkou, která se představila teprve před pár lety. Zatímco při hraní her stačil joystick dostat každého z jakékoli situace, v případě baterií voda spíš dostává jeho. S ovládáním na joystick mají paradoxně největší potíž děti, pro které byl částečně vytvořen, ale i v rukou dospělých není tato alternativa páky příliš přesná a proto ani oblíbená.


Šetřete spotřebu i své zdraví

Opravdu šetrný způsob pro vaši peněženku představují termostatické armatury. Baterie dokonce šetří i vaše zdraví, protože minimalizují riziko opaření. Termostat automaticky reguluje teplotu vody podle hodnoty, kterou dopředu nastavíte. Odpadá tak fáze odpouštění vody s cílem nastavení požadované teploty, na kterou musí být zvyklí především zastánci kohoutků. Jak teplotu nastavíte, tak teplá voda poteče. Ovládáte tedy pouze tlak vody.


Baterii nebo rovnou dělo?

Od ovládání se dostáváme až na povrch věci, tedy k otázce vhodných materiálů. Nejběžnější a cenově nejpřijatelnější povrchovou úpravu představuje lesklý nebo matný chróm. Setkat se můžete také s niklem, ocelí anebo méně častěji s hliníkem. Všechny uvedené kovy mají výborné antikorozní účinky a dobře odolávají vlhkosti i změně teplot.

Kov také ladí k většině koupelnových materiálů. Nejen v případě našeho dodavatele Crumar se vodovodní baterie může stát opravdovou dominantou a vévodit celému interiéru. Důkaz vám ráda podá libovolná baterie v masivním celokovovém provedení nebo kterákoli originální hubice se žlabem uprostřed v oblíbeném přírodním stylu.


Vodní kámen řekne ámen

Většina kovů je krátká na všudypřítomný vodní kámen, který se v koupelně usazuje, kde se dá. Pokud se vaše domácnost potýká s tvrdostí vody, obavy o marnost investice do drahých baterií jsou zcela na místě.

Řešení představují vodovodní baterie s plastovými prvky. Plastové výplně například u ruční sprchy výrazně prodlužují životnost celého sprchového setu. Nejen, že mnohem lépe odolávají vodnímu kameni, ale v případě, že vám ve sprše vyklouznou, po nich na podlaze nezůstane kráter, jako v případě celokovových spršek. Plast je v koupelně výhodou, která by měla stát na vaši straně. Většina vanových a sprchových baterií, ale i ručních spršek, hlavových sprch a dalších detailů v naší nabídce se proto k použití plastu právem hrdě hlásí.


Kudy vede voda ven

Voda, která přitekla, musí zase odtéct. Během mytí ze sebe spolu s detergenty a nečistotami smýváme i odumřelé buňky, vlasy a další důkazy Darwinovy evoluční teorie. Kvalitní výpusť a sifon se postarají o to, abyste tyto důkazy už nikdy nemuseli dál zkoumat.

V dnešní době se nejčastěji setkáte s automatickou výpustí, která se ovládá stisknutím ruky. Při výběru výpusti se soustřeďte na následující parametry:

  1. Pokud vlastníte umyvadlo s přepadem, vybírejte výhradně výpusť, která je k tomu uzpůsobená. Každý výrobce by vám měl tuto informaci běžně poskytnout a Perfecto design při tom není výjimkou.
  2. Tvar výpusti by se měl shodovat s tvarem umyvadla a v některých případech i s tvarem baterie. Opět připomínáme jednoduché pravidlo – své k svému, tedy hranatá výpusť ke hranatému designu umyvadla a kulatá ke kulatému nebo oblému.
  3. Materiál výpusti se má vždy shodovat s povrchovou úpravou baterie. Ve většině případů se proto setkáte s chrómovou výpustí.
    V koupelnách našich babiček se v naprosté většině používaly tzv. táhlové výpusti. Malá páčka na napuštění a vypouštění umyvadla, která vede i dnes nejčastěji podél umyvadlové baterie, usnadňovala tehdejším pilným hospodyňkám práci při přepírání jemného prádla. Dnes by zřejmě těm samým babičkám zůstával nad umyvadly s estetikou bez hranic a designem příštího milénia rozum stát. Současné táhlové výpusti v kvalitním chrómovém provedení však najdou i v dnešní době své zastánce.

Konec dobrý, všechno dobré

Sifon tu byl mnohem dřív než například telefon, mikrofon nebo ufon. Lidé totiž pozoruhodně brzy přišli na to, že se potřebují velmi rychle a důsledně oddělit od všeho, co ze sebe produkují nebo smývají.

Sifon funguje na překvapivě jednoduchém principu, který pochopí i ti, kteří si nikdy zrovna netykali s fyzikou. Voda z výpusti vede spádem přímo do kolínka. V dolním ohybu však stále zůstává, pouze se při každé změně hladiny pročistí a vymění. Stálá úroveň hladiny v kolínku tvoří dokonalou pachovou izolaci odpadu, do kterého ústí druhé rameno sifonu. Odpad přitom může být v zemi nebo vést do odpadní roury například u domů s více bytovými jednotkami.

Pokud je sifon schopen plnit svou funkci spolehlivě, můžete se zaměřit na estetickou stránku věci. Dávno neplatí, že bychom měli od sifonu odvracet svůj zrak a schovávat ho do skříněk pod umyvadlo s patřičně upraveným vnitřkem. Moderní sifony v kvalitní chrómové úpravě s kalovými baňkami, válci nebo přímo kolínky mohou s přehledem zastat roli designového doplňku. Velmi zajímavého efektu dosáhnete například v kombinaci s umyvadlem s moderním typem povrchu jako je pryskyřice nebo sklo.

Pokud se vám článek líbí, sdílejte ho s přáteli

 

Podobné články

 
Zajímavé odkazy
14.10.2015 Články 2007-15

Odkazy na stránky, které by mohly zajímat všechny zájemce o design, kutilství a vybavování domácnosti vůbec: Nářadí, Hitachi, šroubováky, brusky, tmely ...Realt.cz, reality, bydlení, fotogalerie, inspirace ... Dřevěný nábytek Šafr vše ze dřeva - masivní nábytek, postele, skříně, matrace, komody, hračky, stoly, židle-nízké ceny,vysoká kvalita.Hypocentrum Modré pyramidy - pro každého, kdo řeší financování bydleníPokud máte jakékoliv odkazy, které by mohly zajímat návštěvníky našich stránek a souvisejí s naším oborem, budeme velmi rádi, pokud nám je poskytnete například přes kontaktní formulář n...

 
Vděčné i věčné koupelnové doplňky chromové
14.10.2015 Články 2007-15

Chromové koupelnové doplňky jsou vděčným prvkem každé koupelny i toalety. Hlavní předností koupelnových doplňků chromových je snadná kombinovatelnost s ostatním nezbytným vybavením, jako jsou vodovodní baterie. Hned na druhém místě musíme jmenovat odolnost chromu proti mechanickému poškození, rzi i vodnímu kameni. To je ostatně důvod, proč k tomuto materiálu sahají návrháři při výrobě baterií, které jsou účinkům vody vystaveny nejvíc.Chrom vždy najde uplatněníSnad žádnému jinému materiálu není v koupelně věnován tak velký prostor, jako chromu. Důkaz nabízí koupelnové doplňky chromové. Tyto dop...

 
Designové koupelnové doplňky
14.10.2015 Články 2007-15

O designových koupelnových doplňcích můžeme hovořit až v posledních letech. V minulosti totiž oblast designových koupelnových doplňků připomínala spíše počátky průmyslové revoluce. Doplňky byly chápány na doplnění prázdných míst v koupelně a jejich estetika nehrála prakticky žádnou roli. Tato doba už je naštěstí dávno pryč.Návrhářská studia si uvědomila význam detailu. Designové doplňky do koupelny jsou důležitým prvkem, který dokáže podtrhnout a dotvořit vzhled každé koupelny. Právě proto jsou dnes byť i na nejmenší háček na ručníky povoláváni designéři světových jmen.S doplňky „nebejvávalo d...

Chci informovat o všem, co mě zajímá

Nejnovější dění ze světa koupelen.

Koupelnové studio

Zobrazit na mapě

Jeseniova 1164/47, 13000 Praha 3

Otevírací doba:

PO–ČT: 10.00–18.30PÁ: 10.00–17.00SO–NE: 10.00–13.30 (tento týden zavřeno), Zavřeno

Aktuální nabídka...Víc než jen prodejna...
 277 277 911  / PONDĚLÍ 10.00–18.30
 
 
  obsah košíkupočet:0 kscena:0
 
   

Copyright © 2007-2020 by Www.perfecto.cz - Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních informací (GDPR)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.OK